Badania - II trymestr ciąży

Kiedy wykonać badanie w II trymestrze ciąży?

Badanie prenatalne w drugim trymestrze ciąży należy wykonać między 18 tygodniem a 23 tygodniem ciąży.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu badania. Badanie można wykonać bezpłatnie w ramach profilaktycznego programu refundowanego przez narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej informacji na temat wejścia do programu znajdziesz tutaj.

Zakres badania w II trymestrze ciąży

Zakres badania prenatalnegoBadanie ultrasonograficzne w II trymestrze ciąży między 18+0 a 23+0 tygodniem ciąży polega na ocenie każdej części ciała płodu, określeniu położenia łożyska, ocenie ilości wód płodowych i pomiarze wielkości płodu. Jest to badanie ukierunkowane głównie na wady rozwojowe płodu. Szczególną uwagę zwraca się na rozwoju mózgu, twarzy, kręgosłupa, serca, żołądka, jelit, nerek i kończyn płodu. U kobiet z wysokim ryzykiem przedwczesnego porodu (ciąże mnogie, poprzedni przedwczesny poród, zaburzenia w budowie macicy lub wcześniejszej operacji szyjki macicy) przeprowadza się również przezpochwowe badanie ultrasonograficzne do pomiaru długości szyjki macicy.

Badania USG w ciąży 2D, 3D, 4D

Podczas wizyty w pierwszym trymestrze ciąży lekarz na podstawie przeprowadzonego badania USG wylicza wstępne ryzko wystąpienia wad rozwojowych płodu. Czasami lekarz może podjąć decyczję o wykonaniu amniopunkcji (amniopunkcja to inwazyjna metoda diagnostyczna, polegająca na nakłuciu igłą jamy owodni). Badania USG wykonywane są w technice 2D, 3D oraz 4D.

Badanie ultrasonograficzne Badanie ultrasonograficzne trójwymiarowe 3D umożliwia zobaczenie twarzy dziecka i jego ciała przed narodzinami. Psychologowie uważają, że przyczynia się to do wytworzenia wczesnej oraz silnej więzi emocjonalnej matki z dzieckiem. Zobaczenie obrazu dziecka podczas badania USG ma więc nie tylko charakter zaspokojenia ciekawości rodziców, ale wzmocnienie związku matki i ojca z nienarodzonym dzieckiem. Tak, aby dziecko stało się pełnoprawnym członkiem rodziny jeszcze przed narodzinami.

Badanie USG można nagrać na płycie DVD i odtwarzać je pamiątkowo. Nagranie trwa do ok. 3 minut. Najlepszy obraz 3D uzyskujemy w drugim trymestrze ciąży. Jakość obrazowania uzależniona jest od ułożenia płodu, ilości wód płodowych i od wagi Pacjentki (tkanki tłuszczowej). Lekarz nie może zagwarantować zawsze idealnego obrazu podczas badania. Więcej informacji na temat badania tutaj.

Cennik badań prenatalnych

Pełny cennik badań prenatalnych znajduje się tutaj.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz